26 listopada 2019

Swym pięknym śpiewem nie tylko chwyta za serce, ale angażuje się w liczne charytatywne działania. Tym jeszcze bardziej zjednuje sobie ludzi na całym świecie. Odbudowa szkoły muzycznej po trzęsieniu ziemi, pomoc dzieciom Haiti, wsparcie fundacji Muhammada Alego w walce z chorobą Parkinsona – to tylko niektóre akcje. Ostatnio artysta połączył siły z UNESCO w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. Koncert Andrei Bocellego na PGE Narodowym również będzie miał charakter dobroczynny.


Najbardziej uwielbiany tenor na świecie włącza się od wielu lat w różne przedsięwzięcia charytatywne. W 2011 roku artysta postanowił sformalizować tę działalność, zakładając oficjalną organizację Andrea Bocelli Foundation. Jednym z dyrektorów zasiadających w zarządzie jest Veronica Berti, żona włoskiego tenora. Doradcami organizacji są specjaliści różnych dziedzin.


„Mocno wierzę, że miłość czyni sprawiedliwość. I właśnie z tego prostego powodu wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za budowanie lepszego świata. Skoro miłość pobudza wiarę, musi być też odwrotnie. Niesamowite życie, które otrzymaliśmy, daje nam przywilej, okazję i odpowiedzialność, aby dać tym mniej szczęśliwym lepszą przyszłość i możliwości”–  to słowa Andrei Bocellego, wyrażające wizję działania fundacji.


Organizacja działa na różnych płaszczyznach. Włączyła się w dzieło odbudowy szkoły podstawowej w Muccia oraz szkoły muzycznej w Camerino. Obie miejscowości znalazły się w samym środku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło środkowe Włochy w 2016 roku. ABF działa także na Haiti, pomagając w dostępie do czystej wody, energii elektrycznej, a także uczestnicząc w rozwoju rolnictwa oraz edukacji dzieci.

 

 


Czasami artysta występuje całkowicie charytatywnie. W zeszłym roku ofiarował swój talent na rzecz fundacji im. Muhammada Alego, zajmującej się leczeniem schorzenia Parkinsona, na które chorował jej patron. Podczas gali dobroczynnej zaśpiewał partię w operze „Nabucco”, by tym samym włączyć się do akcji i pomóc w zebraniu środków finansowych na rzecz walki z Parkinsonem. Ta historia ma jednak drugą stronę medalu. Sławny tenor i wielki bokser byli przyjaciółmi.


Andrea Bocelli często wystawia na aukcję bilety VIP na swoje koncerty w najlepszych miejscach wraz z możliwością spotkania się z nim w bardziej kameralnych warunkach, a nawet w jego domu w Toskanii.


Fundacja, której patronuje włoski tenor, od dawna promuje również edukację artystyczną na rzecz wsparcia dzieci z rodzin pokrzywdzonych i biednych. Właśnie w tym celu organizacja Bocellego oraz UNESCO, wyspecjalizowana agenda ONZ, podpisały kilkanaście dni temu w Paryżu memorandum. Dotyczy ono współpracy nad projektami edukacji muzycznej jako instrumentu wzmocnienia, który zostanie opracowany i ogłoszony w nadchodzących miesiącach. Jako pierwsze z pomocy ma skorzystać biedne Mali w Zachodniej Afryce. Znaczenie i rola edukacji artystycznej dla integracji i spójności społecznej były też przedmiotem okrągłego stołu zorganizowanego wspólnie przez obie organizacje podczas wydarzenia „Symfonia 2030: Edukacja artystyczna dla integracji” w siedzibie UNESCO w Paryżu. Udział w nim wzięli przedstawiciele Fundacji Andrei Bocellego, naukowcy, politycy i profesjonaliści różnych branż. Artysta zaśpiewał dla nich „Odę do radości”.


„Realizując  program pod nazwą wzmacnianie ludzi i społeczności ABF gwarantuje każdego dnia bezpłatny dostęp do edukacji dla ponad trzech tysięcy dzieci we Włoszech i na świecie” – taka informacja pojawiła się na facebookowym profilu artysty kilka dni po gali w Paryżu.

 

Charytatywny charakter będzie miał także najbliższy koncert Andrei Bocellego, organizowany w Warszawie przez Prestige MJM. Artysta wystąpi 21 sierpnia 2021 roku na PGE Narodowym, a dzięki współpracy z PLUS1, z każdego sprzedanego biletu przeznaczone zostaną 4 złote na fundację Andrei Bocellego ABF. Więcej na ten temat na www.plus1.org, a o działalności fundacji włoskiego tenora  można poczytać na stronie www.andreabocellifoundation.org.
Wejściówki można kupić za pośrednictwem www.prestigemjmcom.